LAJMI I FUNDIT:

Barcelona dhe Messi me spektakël prej pesë golash ndaj Getafes, vazhdojnë fuqishëm garën për titull

Barcelona ka shënuar fitore ndaj Getafes me rezultat 5-2 në kuadër të javës 32-të të La Ligas.

Lionel Messi sërish i ka dhënë një fitore Barcelonës me gola, duke e mbajtur në vendin e tretë në renditje, por në kontakt me kreun në luftën për titull.

Argjentinasi e hapi ndeshjen në minutën e 8-të të takimit me një gol të bukur për 1-0.

Pastaj erdhën dy autogola në secilën anë nga një, ku fillimisht shënoi Clement Lenglet për 1-1, ndërsa disa minuta më vonë Sofian Chakla shënoi për 2-1.

Në minutën e 33-të sërish në skenë doli Leo Messi që shënoi për 3-1.

Argjentinasi golit një top në zonë me të parën, që shkoi në shtyllë, ndërsa po nga ai top i kthyer shënoi sërish ai nga një pozitë jo edhe aq e lehtë.

Me këtë gol u mbyll dhe pjesa e parë, ku mendohej që Barcelona ishte në rrugë të mirë që të marr tri pikë të reja.

Në minutën e 69-të mysafirët fitojnë penalti, ndërsa nga pika e bardhë ishte i saktë Enes Unal që mposhti  Marc-Andre ter Stegen për 3-2.

Dukej që ndeshja do të bëhej më interesante por Getafe nuk arriti të rrezikojë më portën e katalunasve.

Në anën tjetër Barcelona shënoi golin e katërt me Ronald Araujo në minutën e 87-të.

Krejt në fund kishte vend edhe për Antoine Griezmann që shënoi nga penalltia për 5-2.

Me këtë fitore Barcelona ka 68 pikë, dy më pak se Reali që është i dyti dhe pesë më pak se Atletico Madridi, por ka një ndeshje më pak të zhvilluar. /Telegrafi/

Standings provided by SofaScore LiveScore

Në trend Sport

Më shumë
Xabi Alonso ka vendosur një rekord të ri historik në futboll, pas kualifikimit në gjysmëfinale të Ligës së Evropës

Liga e Evropës
Casemiro rrëfen detaje nga largimi i tij prej Real Madridit: Hyra në zyrën e Ancelottit, ai filloi të qante

Ndërkombëtare
“Vetëm një skuadër në Evropë është më e mirë se Bayern Munich” – legjenda e bavarezëve flet për Tuchel dhe ecurinë e klubit

Liga e Kampionëve
Ronald Araujo afër largimit nga Barcelona? Agjenti i tij në bisedime me klubin e njohur

La Liga
Zbulohet arsyeja pse Man City vendosi të shesë Cole Palmer për të cilën Guardiola mund të pendohet

Premier League
Cristiano Ronaldo bëri një gabim shumë të madh kur parashikoi tre favoritët për Ligën e Kampionëve